Sommerferien står for døren, og på MARTEC er vi så heldige, at vi kan gå på ferie med udsigt til et godt optag på vores uddannelser med studiestart til august. Samlet for alle uddannelser har vi en stigning 1. prioritetsansøgningerne på 10% sammenlignet med juli 2022.
Vi har netop fejret dimission for maskinmestrene, navigatørerne og skibsassistenterne, og alle er sendt godt afsted efter nogle dejlige festdage. Det glæder os, at rigtig mange går direkte ud i et godt job umiddelbart efter dimissionen.
Samtidig glæder vi os over et forventeligt, tilfredsstillende sommeroptag og ser frem til at byde velkommen til studerende på vores helt nye uddannelse til skibsingeniør.
Ny skibsingeniøruddannelse
Med en flot opbakning kan den nye skibsingeniøruddannelse i Frederikshavn komme godt i gang, fortæller vicedirektør Brian Thomsen, MARTEC:
"Det er bestemt bestået. Det er sin sag at løbe en ny uddannelse i gang, så vi er meget tilfredse med tilmeldingen. Og der er jo stadig mulighed for, at vi får endnu flere, da vi først lukker for tilmeldingen til studiet en uge inden studiestart."
Generelt har MARTEC oplevet en fantastisk opbakning fra det maritime erhverv, som har givet praktikgaranti til de nye studerende og som står og tripper for at aftage de færdiguddannede skibsingeniører om 3½ år.
Et godt sommeroptag – mange vil være maskinmestre
Sommeroptaget på professionsbacheloruddannelsen som maskinmester ser godt ud for hele landet, hvor uddannelsen i år ligger på 23. pladsen med et ansøgertal på i alt 772. Også på MARTEC ser optaget flot ud, og ser ud til at blive på niveau med 2022:
"Det er dejligt, at så mange unge har fået øjnene op for uddannelsen som maskinmester - også selvom det ikke umiddelbart lå i kortene i gymnasietiden. Vi ser således en tendens til, at andelen med en HHX-baggrund er stigende og nu ligger på samme niveau som STX, skarpt forfulgt af HTX. Der er behov for så mange, som vi kan uddanne – og vores dimittender kommer i job med det samme.", fortæller Brian Thomsen.
Sidste år startede MARTEC maskinmesteruddannelsen op i Thisted. Her var der 9 tilmeldte til 1. semester, som retter sig mod unge med studenterbaggrund. I år kan også faglærte starte på uddannelsen og her er der en fin opbakning. På 1. semester vil man dog gerne have flere ansøgere
”Vi mangler nogle stykker for at kunne fylde klasseværelset op. Men det tager tid at skabe nok opmærksomhed om en uddannelse, som man ikke kendte meget til i lokalområdet. Tidligere har man jo skullet tage til Århus eller Frederikshavn for at gennemføre uddannelsen.”, udtaler Brian Thomsen, og fortsætter:
”Og der er masser af muligheder for de unge, som ønsker at blive i lokalområdet. Vi er i dialog med mange af de større virksomheder, og der er stor interesse i at tilbyde praktikpladser til vores studerende.”
Endnu flere vil være navigatører
Søgningen til navigatøruddannelserne (kyst-, sætte-, fiskeskipper og skibsfører) på MARTEC Skagen er endnu engang rekordstor. Især muligheden for at tage uddannelse som FLEX-uddannelse hitter i år. Det er utroligt positivt for erhvervet, som i øjeblikket er ivrige efter at ansætte folk, der ønsker en karriere til søs. Sammenlignet med sidste år er tallene allerede nu højere, og der kan fortsat søges om optagelse frem mod studiestart: primo august 2023.
God interesse for ungdomsuddannelser
Også skibsassistentuddannelserne oplever en fin tilgang af elever - både på land og til søs med Skoleskibet DANMARK - hvor tilmeldingerne for begge ligger betydeligt højere end sidste år.
Skoleskibet er netop nu ved at færdiggøre sit jubilæumstogt og ligger lige nu i Stockholm. Næste uddannelsesforløb starter til september. Det er stadig muligt at søge om optagelse på dette og kommende togter på MARTECs hjemmeside.
Til august 2023 glæder vi os også til at kunne byde velkommen til et endnu et hold Maritime Studenter og sammen med dem skabe gode og minderige oplevelser, mens vi klæder dem på til en maritim fremtid.
Fik du – eller en du kender - ikke søgt ind inden 5. juli?
På mange af vores studier med opstart til august er der stadig ledige pladser. Derfor er der stadig åbent for tilmelding til studierne. Læs mere her
Rigtig god sommer.